top of page

Flexisedlo vzniklo vďaka tomu, že som jedného dňa veľmi zásadne zmenil prístup ku koňom…

pochopil som, že som bol veľa rokov u koní, dokonca som celkom úspešne pretekal a napriek tomu som o koňoch nevedel to zásadné. Vďaka inému uhlu pohľadu na koňa som začal robiť veci inak a mal som aj iné nároky na sedlo a jeho funkciu.

tatka-ikona-tmava.png

R. Baloun, LerChief – 2. místo VC.Ostravy 1992

Pri vývoji flexisedla bolo mojím prvotným zámerom prepojiť kone a jazdcov, to znamená priblížiť ich k sebe tak, aby sa dokázali navzájom vnímať a cítiť jeden druhého. Považujem to totiž za veľmi dôležitú súčasť jazdenia. Tento zámer vo mne dozrel v čase, keď som nemohol do strmeňov (v dôsledku zlomeného palca na nohe) a jazdil som 4 mesiace svoje kone iba v jazdeckej dečke, ktorú som vyvinul špeciálne pre jazdenie bez sedla. Kone počas práce (drezúrne prichádzanie skokových koní a skokový tréning) reagovali na mňa paradoxne úplne inak, než som predpokladal. Pracovali chrbtom a klenuli sa oveľa ochotnejšie a ľahšie ako v klasickom kostrovom sedle, ktoré som v tom čase používal a celkovo boli kone priestupnejšie. Vtedy sa vo mne zrodila myšlienka na sedlo, ktoré bude spĺňať moje náročné kritériá: bude kontaktné a ľahké, prispôsobivé, pružné a zároveň stabilné pre jazdcov a predovšetkým maximálne pohodlné pre kone.

Počas vývoja flexisedla som mnohokrát čerpal z mojich skúseností trénera športových koní a viac ako 30-ročných skúseností parkúrového jazdca. Vďaka tomu som získal mnoho poznatkov, ktoré som využil pri konečnom vývoji základnej technológie a funkcie sedla. Zároveň som každý z mnohých prototypov testoval na svojich koňoch, pozoroval ako sa pod sedlom pohybujú a vnímal to, čo mi o sedle hovoria – spôsobom sebe vlastným. Kone sú úprimní, neklamú a ak človek pozná ich reč, počúva a porozumie im, tak sa toho veľa dozvie. Svojou rečou mi dávali jasne najavo, čo je pre nich dobré a čo nie. Mali svoj vlastný názor na rôzne typy vankúšov, na ich konzistenciu, tvar atď. Dal som na ich názor a tak sa kone stali spolutvorcami môjho flexisedla.

Podarilo sa mi vyvinúť veľmi ľahké sedlo ( váha 3,5 - 4 kg ), ktoré hoci čiastočne oddeľuje jazdcov od koňa, je zároveň dostatočne priepustné. Jazdec sa tak stáva pre kone čitateľnejším a tým naň kôň môže lepšie reagovať. Vďaka špeciálnej technológii sa sedlo stáva pri pohybe koňa flexibilným a kopíruje jeho chrbát v každej fáze pohybu. Tým umožňuje koňovi príjemný, voľný a neobmedzený pohyb (> video).

Materiálovo sme sedlo dotvorili na základe našich mnohoročných skúseností vo vlastnej kožiarskej výrobe. Veľkou prednosťou je aj obmedzená kĺzavosť povrchu sediel. Naša vlastná návrhárska dielňa je veľmi aktívna. Baví nás hrať sa s farbami, rôznymi zaujímavými prvkami a módnymi trendmi, veď aj sedlá môžu byť predsa krásne a originálne.

Robert Baloun – majitel trenérské licence od roku 1992, držitel výkonostního odznaku ČJ

Pri pasovaní sa snažíme pomôcť ľuďom, aby lepšie pochopili svojho koňa, poprípade učíme cviky na spevnenie chrbta koňa. Nepredávame len sedlo, ponúkame veľmi účinný systém pomoci koňom, ktorého súčasťou je aj flexisedlo. Uprednostňujeme osobný prístup k zákazníkovi a jeho koňovi, preto flexisedlo Baloun bežne nekúpite v obchodoch s jazdeckými potrebami. Každé sedlo je vyrábané na zákazku pre konkrétneho koňa a jazdca.

Všetka výroba sediel a ďalších produktov prebieha v našej dielni, vďaka tomu máme možnosť stálej kontroly kvality výroby. Všetko robíme ako najlepšie dokážeme. Všetky naše výrobky sú dlhodobo testované, každý detail je mnohokrát prediskutovaný a odskúšaný. Neustále premýšľame a skúšame ako vylepšiť flexisedlo tak, aby sme dokázali ešte viac spríjemniť koňom prácu pod sedlom. Zvlášť tým, ktorí prevádzkujú náročný šport a ktorých svalstvo a kostra sú veľmi namáhané. Výsledkom nášho vývoja a testácie je flexisedlo na vankúšoch s thermoaktívnym gélom. Kone reagujú veľmi ústretovo na tento typ vankúšov a táto novinka výrazne zvyšuje už aj tak vysoký komfort našich flexisediel pre kone aj pre jazdcov.

Napriek tomu, že som flexisedlo vyvíjal pôvodne iba pre seba a svoje kone, rozhodol som sa, že si tento vynález nenechám len pre seba. To, čo pomohlo mojim koňom, môže pomáhať aj iným. Stavil som všetko na jednu kartu a investoval som do začiatku výroby flexisedla doslova všetko. Preto som teraz, po takmer dvanástich rokoch skúseností, veľmi rád, že flexisedlo pomáha mnohým koňom i ľuďom nielen v jazdení, ale aj terapeutickým spôsobom ozdravne pôsobí na ich svalstvo a kosti.

Teší ma, že tak môžem vďaka flexisedlu skvalitniť život koňom aj ľuďom. Robert Baloun

4-150x150.jpg
bottom of page